ZDRAVOTNÍ UPOZORNĚNÍ
Kontraindikace
Bez konzultace s lékařem by neměly používat přístroj tyto osoby:
- osoby trpící jakýmkoliv diagnostikovaným záchvatovým onemocněním (např. epilepsií),
- osoby s diagnostikovanou vážnou duševní poruchou (např. schizofrenií),
- osoby po vážném úraze hlavy nebo páteře nebo mozkové mrtvici
Pro tyto skupiny osob se doporučuje prvních několik sezení provádět pod odborným dohledem. Používání farmak souběžně s AVS stimulací je snášeno dobře a kontraindikace nebyly zaznamenány.
Komentář ke kontraindikacím
Upozornění je převzato převážně z americké legislativy, která je proti skutečné praxi nadmíru přísná a omezující.
Po dvaceti letech zkušeností a spolupráci s lékaři z několika zemí víme, že AVS přístroj lze naopak vhodně použít ke zmírnění poruch, poškození či symptomů. Bez ohledu na upozornění AVS přístroj praktikují běžně a úspěšně dokonce i samouživatelé sami bez konzultace s lékařem – tento postup však my doporučit nemůžeme.
AVS přístroji si nemůžete způsobit epilepsii
Samotnou AVS metodou se na několika místech v Evropě epilepsie dokonce léčí. U přístrojů s jednobarevnými LED diodami (zejména červenými) bylo riziko podle vědeckých průzkumů 0,057% (světová statistika) a u přístrojů s celobarevnými celospektrálními brýlemi Ganzfeld (Laxman, Relaxman a další) nebyl od doby používání těchto brýlí (od roku 2007) evidován dokonce žádný záchvat, v ČR a SR.
Snášenlivost a bezpečnost
Vývoj technologie trval přes 50 let a během této doby nebyly při klinickém ani samouživatelském používání zjištěny žádné vedlejší účinky a nebyl zjištěn vznik závislosti na AVS stimulaci. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, jsou mírné, přechodné a předvídatelné.
Nežádoucí účinky mohou být tyto:
- Výjimečně může přístroj způsobit bolest hlavy nebo nevolnost, která sama odezní (přístroj zvyšuje/mění nárazově prokrvení hlavy/mozku). V takovém případě stimulaci přerušte a přístroj použijte znovu druhý den (nebo později).
- U osob trpících nápadnou světloplachostí mohou světelné signály vyvolat nepříjemné pocity. V takovém případě ztlumte světelné signály na minimum, postupně je zase můžete zesilovat.
- Osoby se šedým zákalem (kataraktou) jsou citlivější na světelné podněty, proto je vhodné snížit intenzitu světel na přijatelnou úroveň.
- U zeleného zákalu (glaukomu) může být jednou z příčin vzniku této nemoci vysoký nitrolebeční tlak (není to zcela průkazné). AVS přístroj vnitrolebeční tlak snižuje (a navíc uvolňuje ztuhlé svalstvo – což je další příčinou vzniku tohoto onemocnění), takže může způsobit zdravotní zlepšení, ale nárazově může dojít při použítí přístroje ke změně tohoto tlaku. Proto zejména při prvních několika použitích použijte přístroj se zvýšenou opatrností a ztlumte intenzitu světel i zvuku na nižší úroveň (podle svého pocitu). Rovněž se vyhněte tzv. ,,exitačním“ programům, tedy programům s cílovou frekvencí nad 16 Hz, což jsou zejména programy kategorie ,,Energizační“.
- Poznámka: jiné oční vady, slepota a nošení brýlí či dioptrických čoček při použití přístroje nevadí – neexistuje kontraindikační efekt.
Doporučení pro plnohodnotný zážitek a účinek
- Stimulanty, jako jsou káva, čaj, energetické nápoje, kouření tabáku a další, požité těsně před použitím přístroje, mohou snížit účinek stimulace. Zejména relaxačních a spánkových programů.
- Při používání přístroje mějte zavřené oči (pokud není výslovně v návodu uvedeno jinak). Vnímání světelné stimulace otevřenýma očima není zraku škodlivé, ale snižuje účinnost stimulace a nemusí být příjemné. Pokud jste světloplaší nebo trpíte šedým zákalem, platí toto doporučení zejména – v těchto případech se doporučuje i snížit intenzitu světel.
- V případě akutní zdravotní indispozice (probíhající respirační onemocnění, rekonvalescence po vážném úraze, bolest hlavy apod.) přestaňte přístroj používat, pokud na Vás nepůsobí dobře. K používání se vraťte znovu po uzdravení.
- Použití přístroje souběžně s podáváním alkoholu nebo drogových látek může vyvolat nevolnost.
- Bezprostředně po skončení stimulace (do cca 15 minut) se nedoporučuje, bez předchozí zkušenosti s používáním přístroje, řídit motorové vozidlo a stavební stroje.
- Věková hranice není omezena.
- Pro zdravé děti do zhruba 6–10 let věku nemá obvykle použití přístroje žádný zdravotní význam.
- Pokud si po přečtění těchto upozornění nebudete jisti s používáním AVS přístroje v mezních případech, můžete se zeptat odborníků v poradně Lékař Galaxy.
- Dosavadní dotazy a odpovědi v rámci poradny Lékař Galaxy najdete zde: Zdravotní poradna – odpovědi.
- Přečtěte si návod k použití AVS přístroje a dodržujte uvedené pokyny!
- Zde si můžete přečíst Rady pro začátek – doporučujeme.